Články

Průvodce typy daní v ČR: Přímé a nepřímé daně přehledně a pro každého

MT: Průvodce přímými i nepřímými daněmi v ČR | Finela MD: Povinným platbám státu se občan nevyhne. Víte, jaký je rozdíl mezi přímými a nepřímými daněmi? Zjistěte vše o daních v ČR, a kdo je musí platit. Průvodce typy daní v ČR: Přímé a nepřímé daně přehledně a pro každého

Číst více

12. 07. 2024

Pracovní poměr na dohodu bude nakonec v jiné podobě, než původně navrhovala vláda.

Od 1.7.2024 platí nová pravidla pro smlouvy na Dohodu o provedení práce (dále jen „DPP). Stát si uvědomil, jaký paskvil připravil pro zaměstnavatele a zaměstnance a ustoupil tlaku veřejnosti. Jaké změny pro dohodáře tedy platí od 1.7.2024 ?

Číst více

30. 06. 2024

Plánujete koupit byt, opravit a se ziskem prodat? Pak vás bude zajímat rozdíl zdanění příjmu z prodeje družstevního bytu a bytu v osobním vlastnictví.

Pokud plánujete koupit byt, zrekonstruovat ho a se ziskem prodat, pak je třeba počítat s tím, že budete muset uhradit daň z příjmu. U bytů v osobním vlastnictví je řešení jednoduché. Výsledná daň bude příjem z prodeje – náklad na rekonstrukci – náklad na pořizovací cenu. U bytového družstva si však náklad na rekonstrukci bytu do příjmu nezapočítáte a výsledná daň bude příjem z prodeje – náklad na pořizovací cenu.

Číst více

27. 06. 2024

Jaké zálohy na sociální pojištění pro rok 2024 budete jako OSVČ platit?

Letos to tak trochu záleží i na vás. V důsledku chyby ze strany České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) při programování elektronického formuláře a pokynech k přehledu uhrazeného pojistného, mají osoby samostatně výdělečně činné pro výpočet záloh sociálního pojištění v roce 2024 dvě možnosti. A to bez hrozby sankce.

Číst více

10. 05. 2024

Vyúčtování záloh společenství vlastníků a bytových družstev

Poslední den k odeslání vyúčtování záloh nájemníkům členům SVJ a členům bytových družstev je 30.4.2024.

Číst více

17. 04. 2024

Na co si dát pozor v pracovněprávních vztazích

Doručování v oblasti výpovědi, okamžitého zrušení, zrušení ve zkušební době a dalších písemností týkajících se skončení pracovního poměru vyžaduje přísně formální postup v souladu se zákoníkem práce. I sebemenší pochybení může pro zaměstnavatele znamenat fatální finanční náklady.

Číst více

09. 04. 2024

Zálohy na daň silniční v roce 2022

Vláda včera schválila návrh zákona, který má pro rok 2022 osvobodit od daně silniční vozidla do 3,5 tuny a pro vozidla nad 3,5 tuny zrušit povinnost platit zálohy na daň silniční.

Číst více

07. 04. 2022

Pronájem místnosti vs. náhrady výdajů zaměstnanci na home office

Firma s. r. o. má brigádníky na dohodu o provedení práce (DPP), měsíčně vypláceno 10 000 Kč, podepsaná prohlášení. Lze u DPP účtovat měsíční pronájem místnosti v bytě brigádníka za práci vykonávanou pro s. r. o.? Popřípadě je průkaznější stanovit výši kompenzovaných nákladů (PC, internet, tiskárna, místo)? Byly by oba případy u DPP osvobozeny dle § 6 odst. 7 písm. b), d) a pro s. r. o. daňovým výdajem?

Číst více

17. 03. 2022

Výkon funkce předsedy představenstva jako ekonomická…

Nejvyšší správní soud opakovaně vyjádřil názor, že výkon funkce předsedy představenstva je samostatně vykonávanou ekonomickou činností pro účely DPH.

Číst více

17. 03. 2022

Dotazy od klientů I.

prosím o odpověď ke 3 dotazům. 1. Je správné pořádání členské schůze členů družstva a shromáždění vlastníků dohromady? Každá právnická osoba hospodaří podle jiných pravidel, má své stanovy, peníze a účetnictví musí mít odděleny.

Číst více

17. 03. 2022

Přenechte účetnictví, daně a právo profesionálům

Svěřte se do rukou našich profesionálů s 27 lety zkušeností a přidejte se k lidem, kteří v noci v klidu spí.